Zeleni nositelji promjena

Zeleni nositelji promjena2024-12-26T19:43:10+01:00

Zeleni nositelji promjena projekt je osmišljen kako bi mlade potaknuo na aktivno sudjelovanje u rješavanju ekoloških problema te ih osnažio za kritičko promišljanje i djelovanje u svojim zajednicama. Projekt je odgovor na uočeni jaz između deklariranog interesa mladih za teme održivog razvoja i njihove stvarne uključenosti u ekološke inicijative.

Istraživanja provedena unutar Hrvatskog debatnog društva (HDD) pokazala su da mladi percipiraju ekološke teme kao manje zanimljive, unatoč visokoj samoprocjeni vlastite informiranosti. No, u praksi, često im nedostaju konkretne informacije i razumijevanje politika zaštite okoliša. Projekt ima za cilj promijeniti tu percepciju kroz edukaciju i praktičan angažman, čime će mladi postati aktivni nositelji promjena u svojim lokalnim zajednicama.

Ciljevi projekta:

  • Povećati razinu informiranosti i angažmana mladih o ekološkim temama.
  • Razviti kritičke vještine i sposobnost argumentiranog zagovaranja održivih politika.
  • Potaknuti mlade na preuzimanje aktivne uloge u kreiranju lokalnih politika zaštite okoliša.
  • Osnažiti mlade za praktično djelovanje kroz razvoj projektnih ideja i rješenja.

Projektne aktivnosti podijeljene su u tri glavne faze:

  1. Edukacija (Prva faza)
    U prvoj fazi provest ćemo šest tematskih radionica za 120 mladih u dobi od 13 do 19 godina. Radionice će se fokusirati na aktualne ekološke probleme, održive prakse i vještine istraživanja. Kroz interaktivne sesije i rad s ekspertima, mladi će steći znanja o klimatskim promjenama, lokalnim i globalnim politikama zaštite okoliša te načinima kako doprinijeti rješenjima.
  2. Angažman (Druga faza)
    Nakon završetka edukacije, odabrat ćemo 20 najmotiviranijih sudionika koji će uz mentorstvo raditi na razvoju konkretnih prijedloga rješenja za lokalne ekološke probleme. Ova faza uključuje:
  • Rad u manjim grupama uz podršku stručnjaka i trenera HDD-a.
  • Organizaciju online izbora za najbolji prijedlog projekta, čime dodatno potičemo natjecateljski duh i angažman mladih. Svi sudionici i šira javnost moći će glasati za prijedloge putem online platforme, a najbolji prijedlog bit će dodatno prezentiran na završnoj konferenciji.
  • Razvoj vještina javnog nastupa i prezentiranja kako bi mladi učinkovito predstavili svoje projekte.
  1. Završna konferencija (Treća faza)
    Projekt će kulminirati organizacijom završne konferencije na kojoj će sudionici prezentirati svoje projekte pred donositeljima odluka, stručnjacima i medijima. Cilj konferencije je osigurati da glas mladih bude čut te otvoriti prostor za implementaciju njihovih prijedloga u lokalnim zajednicama. Očekujemo oko 50 sudionika, uključujući predstavnike lokalnih vlasti i relevantnih institucija.

Očekivani rezultati projekta:

  • 6 održanih tematskih radionica o ekološkim problemima i održivim praksama.
  • 120 mladih sudionika koji će proći edukaciju i steći praktična znanja o ekologiji i klimatskim promjenama.
  • 20 mladih lidera koji će aktivno raditi na razvoju lokalnih rješenja za ekološke izazove.
  • 1 online izbor za najbolji projekt s ciljem uključivanja šire javnosti u proces odlučivanja i podržavanja mladih u njihovim inicijativama.
  • 1 završna konferencija s ciljem predstavljanja ideja donositeljima odluka i stručnjacima, s naglaskom na dijalog i implementaciju predloženih rješenja.
  • Izrada priručnika i vodiča s metodološkim materijalima radionica i predloženim rješenjima, koji će biti distribuirani lokalnim školama i udrugama.

Dugoročni učinak:
Projekt Zeleni nositelji promjena ne završava završnom konferencijom. Kroz mentorstvo, stečene vještine i izrađene materijale, mladi će biti osnaženi za nastavak djelovanja u svojim zajednicama. Priručnik i rezultati projekta bit će dostupni na web stranici HDD-a kao resurs za sve zainteresirane. Vjerujemo da će ovaj projekt stvoriti temelje za dugoročnu promjenu percepcije ekoloških problema među mladima te ih motivirati na kontinuirano sudjelovanje u rješavanju problema zaštite okoliša.

Projekt financijski podržan od Europske unije kroz Europske snage solidarnosti u iznosu od 9 204,00 eura.

Go to Top