Rekli smo da je debata strukturirana rasprava. Struktura, koja određuje broj govornika, njihov redoslijed i trajanje debate naziva se format debate.
U Hrvatskom debatnom društvu radimo sa dva formata debate. Osnovne škole rade u KP formatu a srednje škole u WS formatu.
Karl Popper
Karl Popper je prvi format debate koji se počeo koristiti u Hrvatskom debatnom društvu. On uključuje ukupno 6 govornika, po tri u svakoj ekipi. Ekipa koja se zalaže za određenu tezu u ovom se formatu zove afirmacija, a ekipa koja negira tezu i pobija afirmacijsku ekipu je negacija.
Debata u ovom formatu traje ukupno 60 minuta, a sastoji se od govora pojedinih govornika te unakrsnih ispitivanja u kojima se susreću članovi suprotstavljenih ekipa. Prvi govornici svake od ekipa imaju govore u trajanju 6 minuta, a drugi i treći govornik 5 minuta, dok unakrsna ispitivanja traju po tri minute.
KP – value/vrijednosna debata
Ovo je jedan od oblika KP debate, ujedno i najčešći(barem u Hrvatskoj). U ovom formatu ekipe se sukobljavaju oko neke teme npr. smrtne kazne i onda svaka strana pokušava opravdati svoj stav prema smrtnoj kazni sa svog vrijednosnog stajališta. Afirmacijska strana mora obraniti svoju argumentaciju dok negacija mora dokazati da afirmacijski argumenti ne stoje. Negacija također mora obraniti svoje argumente koje afirmacija napada. Sudac odlučuje koja je ekipa bolje obranila svoje vrijednosti i u većoj mjeri dokazala kako argumenti suprotne strane no stoje.
Skriptu KP formata preuzmite ovdje.
KPP
KPP zapravo znači Karl Popper s planom. Razlika je ta što u KPP-u debatiramo o načinima rješavanja nekog problema. Afirmacija u ovoj vrsti debate unutar teze pronalazi problem koji onda mora riješiti sa suvislim i provedivim planom koji mora obraniti. Negacija mora ili dokazati kako afirmacijski plan nije dobar ili može iznijeti svoj plan(kontraplan) i dokazivati da je on bolji.
World Schools – Srednja škola
Ovaj naziv označava format koji je mješavina elemenata parlamentarne debate sa elementima Karl Popper formata. Strana koja brani tezu zove se propozicija, a strana koja negira tezu zove se opozicija. U debati svaka strana drži četiri govora, unakrsnih ispitivanja nema a umjesto njih svaka strana tijekom svojih govora mora dozvoliti barem 6 pitanja suprotne strane. Vremena za razmišljanje između govora nema, prva tri govora svake ekipe traju 8 minuta, a jedan član ekipe drži 4 minute završnog govora. Debata traje ukupno oko 60 minuta. U WS formatu svaka ekipa ima 3 do 5 članova (3 govornika i 2 moguće zamjene) i oni se za mjesta mogu mijenjati između kola turnira. Što se sadržaja tiče veći je naglasak na dokazivanju rečenog pomoću primjera, raspravlja se i o vrijednostima i o planu koji ekipa predlaže ovisno o temi i strategiji koju je propozicijska ekipa odabrala.
Debatiranje u WS formatu se u većini zemalja odvija na engleskom jeziku