Projekt “Providing empathy and care in non formal education” usmjeren je na unaprjeđenje mentalnog zdravlja mladih kroz integraciju održivosti u radu s mladima, s posebnim naglaskom na debatne klubove. Mladi su sve više pogođeni problemima mentalnog zdravlja, što se očituje kroz povećanu razinu stresa, anksioznosti i osjećaja izoliranosti. Ovi izazovi ne utječu samo na dobrobit mladih već i na kvalitetu rada radnika s mladima, koji često nemaju adekvatne alate i vještine za pružanje podrške u takvim situacijama.
Cilj ovog projekta je razviti protokole i vještine primarno za radnike s mladima kako bi im se omogućilo učinkovito prepoznavanje, razumijevanje i rješavanje problema mentalnog zdravlja kod mladih. Projekt planira mapirati sve postojeće protokole vezane uz mentalno zdravlje u zemljama partnericama, odabrati najbolje prakse iz svake od njih te stvoriti i testirati jedinstvene protokole koji bi se mogli koristiti u radu s mladima, uključujući i u debatnim klubovima.
Ciljevi projekta su:
- Razviti resurse i materijale za podršku mentalnom zdravlju
- Uspostaviti partnerstva između organizacija za rad s mladima i pružatelja usluga mentalnog zdravlja
- Integrirati svijest o mentalnom zdravlju kao dio održivog pristupa u radu s mladima
- Povećati razinu pismenosti o mentalnom zdravlju i razviti vještine podrške među radnicima s mladima
Očekivani rezultati uključuju:
- Uvođenje razvijenih metoda u rad preko 200 debatnih klubova,
- Osposobljavanje više od 200 edukatora za primjenu novih znanja i vještina u radu s mladima,
- Uspostavu mreže trajne suradnje između organizacija za rad s mladima i institucija mentalnog zdravlja,
- Razvoj devet modula digitalno certificiranog programa kvalifikacije za edukatore odnosno radnike s mladima.
Projektne aktivnosti uključuju:
- Mapiranje sektorskih iskustava i prijenos znanja između institucionalnih i nevladinih partnera,
- Ažuriranje postojećih kurikuluma kako bi odražavali potrebu za integracijom mentalnog zdravlja i održivosti,
- Organizaciju osam nacionalnih i dvaju međunarodnih treninga za osnaživanje radnika s mladima
Metodologija projekta temelji se na suradnji, razmjeni znanja i iskustava te praktičnoj primjeni novih pristupa. Dugoročno, projekt PEACE ima za cilj postaviti razvijene edukacije i protokole kao standarde kvalitete za podršku mentalnom zdravlju mladih u radu s mladima.
Projekt okuplja partnere iz Hrvatske, Češke, Litve i Nizozemske, uključujući Hrvatsko debatno društvo, Asociace debatnich klubu (Češka), Institut društvenih znanosti Ivo Pilar (Hrvatska), Neformaliojo svietimo debatu centras (Litva), International Debate Education Association (Nizozemska), Nevypust Dusi (Češka) te Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar (Hrvatska). Projekt je sufinanciran u sklopu Ključne aktivnosti 2: Područje mladi u sklopu Erasmus + programa.
