Znate li koja je školska aktivnost prema nedavno objavljenom istraživanju Sveučilišta u Cambridgeu usko povezana s uspjehom u širokom spektru predmeta kao što su matematika, biologija, povijest i logika, a koja se prema istraživanjima pokazala i kao usko povezana s uspjehom na poslu i pri traženju posla?
Radi se o kombinaciji vještina javnog govora i kritičkog razmišljanja, ukratko – debati. Svjetski Ekonomski Forum (World Economic Forum) Svjetski dan pismenosti 2017. odlučio je posvetiti zagovaranju javnog govora kao vještine koja je za uspješan razvoj učenika i učenica važna poput čitanja ili matematike.
Zašto baš debata?
Dva su odgovora. Javni nastup nešto je čega se bojimo, što izaziva neugodu i što većina ljudi izbjegava. Ovo nije samo problem zbog toga što je nezgodno prilikom usmenog odgovaranja, intervjua za posao ili predlaganja neke ideje suradnicima. To je problem i za uspješan razvoj djece u odrasle osobe koje znaju izraziti što žele i prenijeti drugima što misle, problem koji smanjuje demokratski potencijal društva. Građani koji znaju što žele i mogu to izraziti temelj su stabilne demokracije.
Drugi odgovor fokusiran je na sposobnost razmišljanja i kritičke analize. Debata je ključna za razvoj ovih sposobnosti jer je njih gotovo nemoguće naučiti iz knjige ili u regularnoj nastavi. Razmišljanje se uči analizom i sukobljavanjem svojih ideja i stavova s drugima. Na primjer, istraživanja u školama Ujedinjenog Kraljevstva pokazala su da učenici koji redovito razgovaraju u grupama uvjeravajući se međusobno u različite stavove vrlo brzo nauče kako sami analizirati tuđa razmišljanja i koristiti istraživanja kako bi potkrijepili svoje stavove. Osim toga, učenici iz škola koje u nastavi redovito koriste debatu pokazuju značajno bolje rezultate na završnim ispitima iz cijelog spektra predmeta.
Znanja i vještine
Debatiranje u Hrvatskoj
U Hrvatskoj trenutno djeluje preko 130 osnovnoškolskih i srednjoškolskih klubova a Hrvatsko debatno društvo organizira oko 20 debatnih turnira godišnje. Osim sudjelovanja na domaćim turnirima, od kojih međužupanijska i državna natjecanja organiziramo u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i koja ulaze u službeni katalog školskih natjecanja, hrvatski debatanti imaju prilike sudjelovati i na međunarodnom srednjoškolskom turniru Winter Holidays Open, najvećem međunarodnom debatnom turniru u Europi. U sklopu našeg međunarodnog programa djeluje i debatna reprezentacija, a 2018. smo godine bili glavni organizatori Svjetskog debatnog prvenstva. Osim toga, mnogi debatni klubovi sudjeluju na međunarodnim natjecanjima u cijeloj Europi.
Iako debata može biti natjecateljska aktivnost, posebnu pažnju posvećujemo debati kao nastavnoj metodi koja razvija kritičko razmišljanje, argumentacijske vještine, pomaže usvajanju novih informacija i pruža učenicima priliku za primjenu novostečenih znanja.
Kako nam se možete pridružiti?
Ako vas debata zanima, potražite najbliži debatni klub i javite nam se! Osim toga, s debatom se možete upoznati na Ljetnom debatnom kampu na kojem edukaciju mogu proći osnovnoškolci, srednjoškolci i nastavno osoblje/ osobe zainteresirane za rad s mladima i debatnu metodologiju.
A što ako nemate debatni klub u školi?
Ako ste dio školskog osoblja i zainteresirani ste za otvaranje kluba, slobodno nam se javite.
Ako ste učenik/ca, prije svega trebaš naći nekoga tko će voditi klub i biti odgovoran za sve odluke vezane za rad kluba. Tu je najbolje pronaći nekog nastavnika, drugog zaposlenika škole ili neku punoljetnu osobu kojoj škola dozvoljava volontiranje i rad u školi. Nakon toga, ta osoba treba stupiti u kontakt s nama kako bi joj mogli pomoći u osnivanju i vođenju debatnog kluba.