Unutar programa Zajedno provodimo projekt pod nazivom Spikaonice. U pitanju su online ili offline rasprave koje su koncipirane tako da:
- koriste debatu na neki način
- mladi biraju teme o kojima žele pričati/slušati/sudjelovati
- mladi sudjeluju ne samo kao sudionici, već kao stručnjaci
- otvaraju prostor za dijalog između mladih i donositelja odluka
Svi smo mi (bili) mladi i upravo zato znamo da se radi o osjetljivom razdoblju života koje sa sobom nosi brojne izazove, kako osobne tako i društvene, te je stoga važno stvoriti okolinu koja potiče empatiju i međusobnu podršku. Unutar istraživanja provedenog od strane Hrvatskog debatnog društva, kao dijela projekta “EU Spikaonica”, mladi su sami definirali mentalno zdravlje i dobrobit kao ključne potrebe, stavljajući ih na vrh svojih prioriteta. Jedan od ključnih aspekata solidarnosti je smanjenje stigme povezane s mentalnim zdravljem. Mladi često doživljavaju pritisak da se ponašaju “normalno” ili da prikriju svoje emocionalne izazove. Solidarnost u ovom kontekstu znači stvaranje sigurnog prostora u kojem mladi mogu dijeliti svoje osjećaje i iskustva bez straha od osude ili diskriminacije. Smatramo da je od vitalnog značaja osnažiti mlade i pružiti im konkretne alate za očuvanje vlastite mentalne dobrobiti, te istodobno poslati poruku da su važni i da njihovi problemi nisu zanemareni. Iako svijest o važnosti mentalnog zdravlja raste, činjenica je da se problemi u ovom području i dalje rapidno povećavaju, kako pokazuju brojna istraživanja. Najnoviji globalni podaci upućuju na zabrinjavajući broj adolescenata u dobi od 10 do 19 godina koji žive s dijagnosticiranim mentalnim poremećajem, što iznosi više od jednog od sedam. Svake godine gotovo 46.000 adolescenata iz tog uzrasta odluči okončati vlastiti život, što se ubraja među pet vodećih uzroka smrti u toj dobnoj skupini. U hrvatskom kontekstu, usluge pružanja podrške uglavnom su koncentrirane u većim gradovima poput Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka. Osim toga, postojeće usluge su usmjerene na tretiranje ozbiljnih mentalnih poteškoća, čime se ukazuje na potrebu za jačim naglaskom na preventivnim aktivnostima. Naša svrha je proširiti dosege preventivnih inicijativa i potaknuti raspravu o promociji mentalnog zdravlja među mladima od 13 do 30 godina, posebno u manjim lokalnim zajednicama diljem Hrvatske. Okupili smo tim mladih stručnjakinja koji će svojim znanjem i kompetencijama doprinijeti manjim lokalnim zajednicama, osobito srednjoškolcima, na temu očuvanja mentalnog zdravlja.
Projektom Solidarno o mentalnom zdravlju želimo ostvariti opći cilj: osvještavanje mladih o važnosti prepoznavanja i zaštite mentalnog zdravlja i mentalne higijene te osnaživanje mladih za podršku sebi i drugima u održavanju mentalne higijene.
To nastojimo postići sljedećim specifičnim ciljevima:
- Osvještavanje mladih o važnosti higijene mentalnog zdravlja
- Osnaživanje mladih za podršku osobama s manje mogućnosti
- Otvaranje prostora za aktivno sudjelovanje mladih
- Osnaživanje mladih za preuzimanje aktivne uloge u društvu
- Informiranje mladih o prioritetima Europskih snaga solidarnosti – fokusirat ćemo se na prioritet broj 5. Mentalno zdravlje i dobrobit
Ideja projekta je da se podigne svijest među učenicima srednjih škola o mentalnom zdravlju, da nauče kako prepoznati kod sebe i drugih probleme vezane uz mentalno zdravlje te kome se mogu obratiti za pomoć. Također, učenici/ce će biti upoznati s opasnostima etiketiranja i stigmatiziranja kako bi na vrijeme znali prepoznati i spriječiti takvo ponašanje.
Brošura Solidarno o mentalnom zdravlju
Kako bi projekt bio održiv, odlučile smo izraditi i brošuru u kojoj se nalaze upute za izvođenje radionica, u bošuri se nalaze i razrađene teme naših online spikaonica, teme naše online kampanje #OdbaciStigmu, kao i upute za organizaciju okruglog stola. Isto tako, u brošuru smo uvrstile i popis kontakata gdje je moguće potražiti stručnu podršku u vidu zaštite mentalnog zdravlja. Više o cijelom projektu i iskustvima sudjelovanja mladih u projektu Europskih snaga solidarnosti možete saznati u brošuri “Solidarno o mentalnom zdravlju”.
Aktivnosti i rezultati koje smo ostvarili kroz projekt su:
- 3 online spikaonice (live stream + YT playlista)
- 8 radionica održano
- 80 učenika i učenica uključeno
- 1 okrugli stol održan (s 30 sudionika_ca)
- 10 objava putem društvenih mreža (online kampanja)
- 1 popis kontakata napravljen
- 1 brošura izrađena
- 5 mentorskih sastanaka održano
- 300 volonterskih sati
- Kroz projekt smo postigli 3 razine uključivanja mladih – u ulozi sudionika na aktivnostima, u ulozi stručnjaka na aktivnostima (gotovo svi panelisti u sklopu projekta bile su mlade osobe) te u ulozi provoditelja aktivnosti (projekt su u većoj mjeri provele mlade osobe u ulogama koordinatorica, moderatorica i voditeljica aktivnosti). Ovo nam je jedan od dražih rezultata projekta i jedan od glavnih ciljeva programa #Zajedno
Smanjenje stigmatizacije i etiketiranja, povezivanje s drugim članovima lokalne zajednice, educiranje o mentalnom zdravlju i važnosti održavanja mentalne higijene te zagovaranje interdisciplinarnosti kao sinergije prema otpornijem i održivom društvu učinci su koje smo očekivale po završetku projekta. Konkretno, htjele smo educirati mlade i otvoriti prostor za dijalog sa stručnjacima iz područja mentalnog zdravlja kako bi uvidjeli važnost brige o sebi te ih osnažiti da naučeno primijene u svakodnevnom životu.
Sve spikaonice možete pogledati ovdje.
Projekt financijski podržan od Europske unije kroz Europske snage solidarnosti u iznosu od 6388,00 eura.
Socijalna isključenost i postojeće nejednakosti dodatno su produbljene globalnom krizom uzrokovanom pandemijom koronavirusa, a ranjive skupine postale su još ranjivije, što je i hrvatsko i globalno iskustvo. Pandemija je dodatno naglasila postojeće nejednakosti: ranjiviji su postali još ranjiviji, siromašni još siromašniji, isključeni još isključeniji. Kriza je nesrazmjerno pogodila određene društvene skupine, često one koje su
već u nepovoljnom društvenom ili ekonomskom položaju i u povećanom riziku od diskriminacije te je produbila nejednakosti i pokazala da su potrebni veći napori kako bi se uspostavilo pravednije i ravnopravnije društvo. Pučka pravobraniteljica ističe da su društva koja štite i promiču ljudska prava svih, ne zaboravljajući najranjivije, otpornija i bolje pripremljena za prevladavanje neočekivanih kriza, poput ove s kojom smo svi suočeni posljednje dvije godine. Odlučile smo prijaviti projekt “Solidarne spikaonice” u želji da napravimo pomak prema otpornijem društvu kroz smanjivanje diskriminacije i povezivanje građana različitih životnih pozadina u svrhu osvještavanja o nejednakosti, diskriminaciji i zaštiti ljudskih prava. Poseban fokus ćemo držati na osvještavanju o položaju osoba u riziku od socijalne isključenosti i diskriminacije (u daljnjem tekstu ranjivih skupina).
Projektom Solidarne spikaonice želimo ostvariti opći cilj: osvještavanje mladih o položaju osoba s manje mogućnosti i osnaživanje mladih za podršku osobama s manje mogućnosti. To nastojimo postići sljedećim specifičnim ciljevima:
- Osvještavanje mladih o položaju osoba s manje mogućnosti
- Osnaživanje mladih za podršku osobama s manje mogućnosti
- Otvaranje prostora za aktivno sudjelovanje mladih s manje mogućnosti
- Osnaživanje mladih za preuzimanje aktivne uloge u društvu
- Informiranje mladih o prioritetima Europskih snaga solidarnosti
Ideja projekta je da se educiranjem mladih o raznolikosti, ljudskim pravima, socijalnoj inkluziji i drugim temeljima demokracije, osvještavanjem o položaju osoba s manje mogućnosti i osnaživanjem mladih za podršku ranjivim skupinama poveže mlade, koji možda zbog životnih okolnosti nisu imali prilike upoznati “drugu stranu priče”. Nudimo prostor za okupljanje ciljane publike i njihovo povezivanje. Očekujemo da će informirani i osnaženi mladi nastaviti naše aktivnosti, odnosno djelovati u nastojanju da se društvene prepreke i prepreke povezane s diskriminacijom otklone.
Brošura Solidarne spikaonice i analiza solidarnih javnih politika
U sklopu projekta smo izradili brošuru koja je obuhvatila sve dijelove projekta. Brošura se sastoji od sljedećih poglavlja:
- Uvod o projektu
- Europska godina mladih
- O projektu
- Spikaonice
- Konferencija o mogućnostima mladih u EU
- Analiza istraživanja o iskustvima sudjelovanja mladih u programima EU
- Ciljevi za mlade i Dijalog EU-a s mladima
Više o cijelom projektu i iskustvima sudjelovanja mladih u projektu Europskih snaga solidarnosti možete saznati u brošuri “Solidarne spikaonice”. Osim brošure koja je obuhvatila sve faze projekta, pripremile smo i analizu solidarnih javnih politika, odnosno izradile smo presjek koje sve javne politike na globalnoj, europskoj, nacionalnoj i lokalnoj razini postoje a da ih možemo nazivati “solidarnima”. Analiza solidarnih javnih politika nalazi se na ovom linku.
Aktivnosti i rezultati koje smo ostvarili kroz projekt su:
- Održano 3 online spikaonica,
- Održano 6 radionica u dvije srednje škole,
- Održana živa knjižnica s 26 sudionika,
- Provedena je online kampanja s 10 objava putem društvenih mreža HDD-a,
- zrađen policy check report i brošura,
- Održano 8 mentorskih sastanaka i odrađeno 319 volonterskih sati,
- Uključile smo i još jednu mladu osobu kao volonterku u projekt.
- Kroz projekt smo postigli 3 razine uključivanja mladih – u ulozi sudionika na aktivnostima, u ulozi stručnjaka na aktivnostima (gotovo svi panelisti u sklopu projekta bile su mlade osobe) te u ulozi provoditelja aktivnosti (projekt su u većoj mjeri provele mlade osobe u ulogama koordinatorica, moderatorica i voditeljica aktivnosti). Ovo nam je jedan od dražih rezultata projekta i jedan od glavnih ciljeva programa #Zajedno.
Sasvim konkretno, educirale smo mlade i otvorite prostor za dijalog s pripadnicima ranjivih skupina kako bi mladi uvidjeli važnost prihvaćanja različitosti te smo ih osnažili da naučeno primijene u svakodnevnom životu. Sve to je dovelo do smanjenja pojavnosti diskriminacije ranjivih skupina i ksenofobnih stavova. Također, stvorile smo prostor kako bi pripadnici ranjivih skupina podijelili svoje iskustvo i pridonijeli međusobnom uvažavanju, razumijevanju i toleranciji. Jer tolerantniji i osviješteni mladi dovode do tolerantnijih i uključivijih zajednica.
Sve spikaonice možete pogledati ovdje.
Projekt financijski podržan od Europske unije kroz Europske snage solidarnosti u iznosu od 6388,00 eura.
Problematiku koju prepoznajemo je nepovjerenje mladih u političke institucije i aktere koje prati opadanje političke participacije. Paralelno tome, studije pokazuju prisutnost euroskepticizma kod mladih. Jedna dimenzija prepoznate problematike se tiče političke, odnosno građanske pismenosti mladih u Hrvatskoj.
Istraživanja pokazuju kako odgojno-obrazovni sustav ne uspijeva u kreiranju zadovoljavajuće političke kulture. Smatramo da o problemima i potrebama mladih najbolje znaju upravo oni sami, te ovim projektom namjeravamo objediniti opći cilj natječaja sa specifičnim ciljevima natječaja tako da uključimo mlade i osobe koje rade s mladima i stvorimo prostor aktivnog sudjelovanja mladih u kontekstu prilika koje članstvo Hrvatske u EU pruža. Prvo, planiramo napraviti anketni upitnik o temama koje zanimaju mlade, a vezane su uz Europsku uniju, kako bi osigurali da mladi iskažu svoje interese i preferencije. Drugo, mladi će kao ciljana skupina biti osnaženi kroz informiranje o Europskoj uniji putem podcasta i radionica. Upoznat će se i s javnim politikama Europske unije, kao i procesom Dijaloga EU-a s mladima, čime se osim informiranja mladih, aktivnostima projekta razvija građanska kompetencija mladih. U sklopu aktivnosti projekta otvaramo prostor za aktivno sudjelovanje mladih u vidu rasprava o mogućnostima koje članstvo RH u Europskoj uniji nudi, kritičko promišljanje o budućnosti Europe i prakticiranje prava na sudjelovanje u procesima koji su od važnosti za živote mladih. Ciljeve koje ostvarujemo kroz projekt su informiranje mladih općenito o Europskoj uniji i aktualnim europskim temama, ali i mogućnostima koje im se pružaju, a vezane su uz članstvo RH u EU i slobodno kretanje u schengenskom prostoru. Konkretno, planiramo stvoriti prostor za aktivno sudjelovanje mladih i osnažiti građanske kompetencije mladih. Ciljana skupina u ovom projektu su mladi od 15 – 30 godina, s posebnim fokusom na srednjoškolce u dobi do 18 godina u Karlovcu, ali i diljem Republike Hrvatske. Krajnji korisnici projekta su i osobe koje rade s mladima. Osobe koje rade s mladima bit će osnaženi za stvaranje prostora za dijalog s mladima te osvijestiti važnost uključivanja mladih u donošenje odluka.
Projekt EU spikaonica provodi se u partnerstvu s Udrugom za društveni razvoj i neformalno obrazovanje DrONe i uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova u iznosu od 9,902.39 eur.
Brošura EU Spikaonica
U sklopu projekta smo izradili brošuru koja je obuhvatila sve dijelove projekta. Brošura se sastoji od sljedećih poglavlja:
- O projektu
- Spikaonice
- Radionice
- Intervjui
- Europska unija i mladi
Više o cijelom projektu i iskustvima sudjelovanja mladih u programima EU možete saznati u brošuri EU Spikaonica.
Aktivnosti i rezultati koje smo ostvarili kroz projekt su:
- Organizirano 6 spikaonica na sljedeće teme: Društvene mreže i mentalno zdravlje, Mladi i EU, Mladi i tržište rada, Mladi i komunikacija, Mladi i učenje te Mladi i kultura otkazivanja sa sveukupno više od 1300 pregleda
- Održana radonica za mlade na temu Erasmus + i Europskih snaga solidarnosti – sudjelovalo 69 mladih
- Održana radionica za nastavnike na temu Erasmus + i Europskih snaga solidarnosti – sudjelovalo 4 nastavnice
- Održan Pub kviz o prilikama u EU na otvorenome
- Kreirana dva video-intervjua na temu Erasmus + i Europskih snaga solidarnosti
- Izrađena brošura EU Spikaonica – mogućnosti za mlade s informacijama o programima EU, provedenim spikaonicama i radionicama provedenim u Karlovcu.
- Provedena kontinuirana kampanja putem društvenih mreža (Facebook i Instagram)
- Kroz projekt smo postigli 3 razine uključivanja mladih – u ulozi sudionika na aktivnostima, u ulozi stručnjaka na aktivnostima (gotovo svi panelisti u sklopu projekta bile su mlade osobe) te u ulozi provoditelja aktivnosti (projekt su u većoj mjeri provele mlade osobe u ulogama koordinatorica, moderatorica i voditeljica aktivnosti). Ovo nam je jedan od dražih rezultata projekta i jedan od glavnih ciljeva programa #Zajedno.
Sve spikaonice možete pogledati ovdje.
EU Spikaonice – mogućnosti za mlade
Kako bi mladi mogli koristiti prednosti članstva u Europskoj uniji, prije svega trebaju biti infomirani o mogućnostima koje im Europska unija. Kroz aktivnosti projekta osiguravamo prostor u kojem će mladi istražiti te mogućnosti ali i dati povratnu informaciju na procese te time osiguravamo konstruktivan dijalog. Osobito je u raspravu o budućnosti Europe važno uključiti mlade jer upravo mladi imaju priliku intenzivnije koristititi prednosti članstva Republike Hrvatske u EU te je nužno njihovo sudjelovanje u procesima koji formiraju budućnost EU.
Mladi će kao ciljana skupina biti osnaženi kroz informiranje putem organiziranje panela, konferencije, izradom brošure o mogućnostima EU-a za mlade te provedbom mini kampanje na društvenim mrežama. Upoznat će se i s javnim politikama Europske unije poput „EU strategije za mlade“ i „Ciljeva za mlade“, kao i procesom Dijaloga EU-a s mladima, čime se osim informiranja mladih, aktivnostima projekta stvara se podloga usvajanja osnovnih znanja i vještina za informirano donošenje odluka i konstruktivan dijalog, odnosno razvija se građanska kompetencija mladih. Osim znanja i vještina, sudjelovanjem u projektu mladi će razviti i pozitivne stavove prema uključivanju u razne prilike koje im EU pruža te će biti osnaženi za daljnje sudjelovanje u građanskom životu.
Ciljeve koje ostvarujemo kroz projekt su:
- informiranje mladih o demokratskim procesima i javnim politikama na kojima se temelji EU – s fokusom na Dijalog EU-a s mladima i Ciljeve za mlade;
- otvaranje prostora za konstruktivan dijalog s mladima u vidu rasprava o mogućnostima koje im pruža Europska unija i
- osnaživanje vještina za informirano donošenje odluka i konstruktivan dijalog, odnosno osnaživanje građanske kompetencije mladih.
Ciljana skupina u ovom projektu su mladi od 15 – 30 godina, s posebnim fokusom na srednjoškolce u dobi do 18 godina u gradu Zagrebu, ali i diljem Republike Hrvatske. Mladi će biti uključeni na tri načina. Same projektne aktivnosti će provoditi mlade osobe na mjestu moderatora/ica panela te time osnažiti svoje kompetencije moderiranja evenata. U sklopu panela, osim osoba koje rade s mladima i donositelja odluka, panelisti će biti mlade osobe (njih 8), čime osiguravamo da se o mladima ne priča bez mladih, ali i da se mlade uključuje u konstruktivan dijalog kao stručnjake i ravnopravne aktere. I treće, paneli su namijenjeni mladim osobama (minimalno 20 mladih sudionika po panelu) te će većina sudionika panela i konferencije (10 mladih sudionika) biti mlade osobe kao što će i istraživanje stavova o mogućnostima za mlade obuhvatiti mlade (minimalno 150 sudionika).
Projekt EU spikaonica provodi se u partnerstvu s Oceanom znanja i uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova u iznosu od 21.000,00 kn.
Upitnik o iskustvima sudjelovanja mladih u programima Erasmus + i Europske snage solidarnosti
Upitnik smo proveli kako bismo saznali koja su vaša iskustva sudjelovanja, što vas je motiviralo i biste li takvo iskustvo preporučili drugima te kako informacije učiniti dostupnijima mladima. Analiza odgovora nalazi se u brošuri.
Brošura EU Spikaonica – mogućnosti za mlade
U sklopu projekta smo izradili brošuru koja je obuhvatila sve dijelove projekta. Brošura se sastoji od sljedećih poglavlja:
- O mogućnostima EU-a za mlade
- Europska godina mladih
- O projektu
- Spikaonice
- Konferencija o mogućnostima mladih u EU
- Analiza istraživanja o iskustvima sudjelovanja mladih u programima EU
- Ciljevi za mlade i Dijalog EU-a s mladima
Više o cijelom projektu i iskustvima sudjelovanja mladih u programima EU možete saznati u brošuri EU Spikaonica – mogućnosti za mlade.
Aktivnosti i rezultati koje smo ostvarili kroz projekt su:
- Prikupljanje stavova mladih o mogućnostima za mlade – sudjelovalo 45 osoba, izrađena analiza anketnog upitnika i prikazani rezultati
- Organizirane 3 spikaonice na sljedeće teme: Erasmus + studentske razmjene, Erasmus + razmjene mladih i Europske snage solidarnosti – sudjelovalo sveukupno 52 osobe
- Organizirana konferencija za mlade na temu Mogućnosti EU-a za mlade – sudjelovalo 24 osoba
- Izrađena brošura EU Spikaonica – mogućnosti za mlade s informacijama o programima EU, provedenim spikaonicama i analizom istraživanja
- Provedena kontinuirana kampanja putem društvenih mreža (Facebook i Instagram)
- Kroz projekt smo postigli 3 razine uključivanja mladih – u ulozi sudionika na aktivnostima, u ulozi stručnjaka na aktivnostima (gotovo svi panelisti u sklopu projekta bile su mlade osobe) te u ulozi provoditelja aktivnosti (projekt su u većoj mjeri provele mlade osobe u ulogama koordinatorica, moderatorica i voditeljica aktivnosti). Ovo nam je jedan od dražih rezultata projekta i jedan od glavnih ciljeva programa #Zajedno.
Sve spikaonice možete pogledati ovdje.
“EU Spikaonice” su projekt koji predstavlja suradnju između Hrvatskog debatnog društva i Europskog doma Zagreb, organizacija koje su se udružile kako bi mladi imali priliku učiti i raspravljati o europskim politikama koje utječu na njihove živote.
Nadamo se da će projekt mlade u Hrvatskoj pobliže upoznati s Ciljevima za mlade Europske unije koji su rezultat rada i ideja oko 50 tisuća mladih ljudi iz cijele Europe oblikovani njihovim mišljenjima i iskustvima na konferenciji za mlade održanoj u Bugarskoj 2018. godine, ali i pomoći im da postanu informiraniji i aktivniji europski građani.
Jednom mjesečno, organizacije će organizirati online rasprave i panele u kojima će sudjelovati stručnjaci iz područja vezanih uz navedene teme. Pozivamo vas da pratite naše objave i sudjelujete u projektu.
Problematiku koju ovim projektom prepoznajemo je da o problemima i potrebama mladih najbolje znaju upravo oni sami, a o njihovoj budućnosti nikako ne bi trebali odlučivati drugi umjesto ili mimo njih i time ne samo da osvještavamo o aktivnoj participaciji mladih, već i stvaramo prostore gdje mladi mogu aktivno sudjelovati. Mladi će kao ciljana skupina bit osnaženi kroz informiranje putem organiziranje panela, konferencije, izradom video materijala i brošure o Ciljevima za mlade te provedbom mini kampanje na društvenim mrežama.
Upoznat će se i s javnim politikama Europske unije poput „EU strategije za mlade“ i „Ciljeva za mlade“, kao i procesom Dijaloga EU-a s mladima, čime se osim informiranja mladih, aktivnostima projekta stvara se podloga usvajanja osnovnih znanja za aktivno sudjelovanje, odnosno razvija se građanska kompetencija mladih. U sklopu aktivnosti projekta otvaramo prostor (digitalni) za aktivno sudjelovanje mladih u vidu rasprava o izazovima i prioritetima Europske unije, kritičko promišljanje o budućnosti Europe i prakticiranju prava na sudjelovanje u procesima koji su od važnosti za živote mladih te time utječemo i na usvajanje osnovnih vještina za aktivno sudjelovanje. Osim znanja i vještina, sudjelovanjem u projektu mladi će razviti i pozitivne stavove prema aktivnom sudjelovanju u procesima koji su od važnosti za živote mladih te će biti osnažene za daljnje sudjelovanje u građanskom životu. Ciljeve koje ostvarujemo kroz projekt su informiranje mladih o izazovima i prioritetima Europske unije, o Konferenciji o budućnosti Europe te o demokratskim procesima i javnim politikama na kojima se temelji EU kao i otvaranje prostora za aktivno sudjelovanje mladih i osnaživanje građanske kompetencije mladih. Više o cijelom projektu i mogućnostima sudjelovanja za mlade možete pronaći u brošuri EU Spikaonica Europska unija i mladi. Sve spikaonice možete pogledati ovdje.
Aktivnosti u okviru projekta Let’s talk green provode se u sklopu našeg šireg programa Spikaonice kojeg HDD provodi od 2020. godine, s ciljem okupljanja mladih kako bi imali priliku učiti i raspravljati o europskim politikama koje utječu na njihove živote, uz s posebnim naglaskom na ciljeve mladih. Istraživanje provedeno na 121 mladoj osobi na temu Ciljevi mladih pokazalo je veliki interes za „zelene“ teme. Cilj za mlade „Održiva, zelena Europa“ zauzeo je 4. mjesto na ljestvici važnosti, gdje su mladi birali koji je cilj od njih 11 najvažniji. Istraživanje je također pokazalo da iako su mladi ljudi svjesni problematike okoliša, često ne znaju dovoljno o temi niti o tome kome se obratiti, tko se tim pitanjima bavi u lokalnoj zajednici te kako se uključiti u procese koji doprinose zaštiti okoliša.
Glavni cilj projekta je osnažiti mlade ljude da postanu ekološki aktivni, educirani i sposobni unijeti promjenu u svoj svakodnevni život. Specifični ciljevi projekta su:
- Osvijestiti mlade o postojanju inicijativa i programa u koje se mogu uključiti,
- Povezivanje mladih s organizacijama i pojedincima koji se bave zaštitom okoliša diljem Europe;
- Osvijestiti mlade o postupcima kojima mogu pridonijeti zaštiti okoliša;
- Osnažiti mlade da preuzmu aktivnu ulogu u društvu, Stvoriti prostor za mlade da izraze svoje mišljenje i postaviti pitanja te
- Jačati međunarodnu suradnju (osobito s organizacijama iz Francuske).
Aktivnosti u sklopu projekta su 3 online online spikaonice, online kampanja o zaštiti okoliša i brošura o održivijem ponašanju (na tri jezika). Glavni rezultati projekta su: Provedene 3 online Let’s talk panel rasprave; Uključeno 60 mladih od 15 do 30 godina; Uključena su najmanje 3 NVO stručnjaka; Predstavljeno 6 inicijativa za zaštitu okoliša (3 iz Hrvatske, 3 iz Francuske); Provedene 2 online kampanje o zaštiti okoliša – 1 u Hrvatskoj, 1 u Francuskoj; 3 članka na stranici CDS-a i 3 članka na stranici Youth ID; te 1 brošura za mlade sa savjetima kako djelovati održivo na hrvatskom, engleskom i francuskom jeziku.
Projekt se provodi u partnerstvu s udrugom Youth ID i financijski ga podržava Velposlanstvo Francuske u RH u iznosu od 14.000,00 kn.
Publikacija Let’s talk green
- Primjeri dobre prakse u području zaštite okoliša
- Izvještaji s online spikaonica
- Prijedlozi: Kako biti zeleniji?
- Kome se obratiti?
Publikacija je dostupna na:
NATO Spikaonica je projekt Hrvatskog debatnog društva i Zagrebačkog studentskog debatnog foruma. Ideja projekta je pružiti mjesto za mlade da uče i raspravljaju o NATO-u i aktualnoj politici širom NATO-a. Potrebu za ovakvim projektom vidimo u svakodnevnom radu s mladima. Današnji mladi pokazuju vrlo nizak interes za politiku, slabo sudjelovanje u procesu donošenja odluka i nepovjerenje prema Vladi i procesu donošenja odluka u Hrvatskoj uopće. Čak i kada pokažu određeni interes, mladima je teško pronaći pravu informaciju i pronaći nekoga s kim bi o tome razgovarali na jezgrovit i mladima blizak način. To je ono što mi radimo s programom Spikaonica i ovim projektom.
Kako bismo istražili teme povezane s NATO-om, organizirali smo 2 fokus grupe s mladima te smo proveli online upitnik za mlade o temama vezanim za NATO (103 mlade osobe sudjelovale su u upitniku) i objavili analizu rezultata (kroz ovu publikaciju). Također, organizirali smo tri debatna događanja za mlade tijekom kojih će dobiti različita stajališta i provjerene informacije, temeljene na temama koje su najzainteresiranije istaknute u fokus grupama. Dodatno, organizirali smo 4 različite radionice o NATO-u tijekom naše Ljetne škole demokracije i 1 radionicu tijekom IDEA Foruma mladih za osobe koje rade s mladima. IDEA Youth Forum godišnji je događaj međunarodne debatne udruge koji okuplja mlade debatante diljem Europe. Mjesto održavanja IDEA Youth Foruma bila je Ljubljana, Slovenija. Trajanje projekta planirano je od lipnja do prosinca 2022. Projektom je obuhvaćeno (izravno i neizravno) 200-tinjak mladih osoba.
Ciljevi projekta NATO spikaonica su:
– Informiranje mladih o međunarodnim politikama i NATO-u
– Osnaživanje mladih za aktivno sudjelovanje
Projekt EU spikaonica provodi se uz financijsku podršku NATO-a u iznosu od 30.000,00 kn.
Publikacija NATO Spikaonica
U sklopu projekta smo izradili i brošuru koja je objedinila sve rezultate projekta. U brošuri se mogu pronaći:
- Opisi radionica provedenih u sklopu projekta
- Izvještaji sa spikaonica uživo uz preporuke za donositelje odluka
- Izvještaj s održanih fokus grupa o znanju i stavovima mladih o NATO-u
- Analiza online upitnika o znanju i stavovima mladih o NATO-u
Publikacija je dostupna na:
Treća spikaonica u sklopu projekta “New voices, new choices” bavila se temom spuštanja dobne granice za glasanje na izborima na 16 godina. Panelisti su na spikaonici pričali o zastupljenosti potreba mladih u politici, kapacitetu mladih da sudjeluju na izborima, ulozi formalnog obrazovanja u pripremi mladih na glasanje, kriteriju informiranosti za dobivanje prava glasa te sadašnjim pravima i dužnostima mladih. Panelisti su Josipa Dika iz GONG-a, Josip Miličević iz Mreže Mladih Hrvatske, Jan Težak voditelj debatnog kluba V.gimnazije te student Bruno Sardelić.
Projekt “New voices, new choices” provodimo u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske uz financijsku potporu Europske unije i podršku Europskog parlamenta, u sklopu programa #Zajedno. Cilj projekta je osnažiti mlade glasače kroz rasprave o temama koje se tiču izbora za Europski parlament 2024. godine.
Druga u nizu spikaonica u sklopu projekta “New voices, new choices” bavila se temama mladih i njihovoj (ne)zainteresiranosti za politiku i izlaz na glasanje. Panelisti su Bruno Koić, stručni suradnik u organizaciji za društveni razvoj DKolektiv iz Osijeka, Vanja Mladineo, izvršna direktorica u Centru za demokraciju i pravo Miko Tripalo iz Zagreba te Sara Sušanj, izvršna direktorica u udruzi Delta iz Rijeke.
Projekt “New voices, new choices” provodimo u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske uz financijsku potporu Europske unije i podršku Europskog parlamenta, u sklopu programa #Zajedno. Cilj projekta je osnažiti mlade glasače kroz rasprave o temama koje se tiču izbora za Europski parlament 2024. godine.
Prva u niza spikaonica u sklopu projekta “New voices, new choices” bavila se temama obveznog glasanja i alternativnim načinima glasanja. Panelisti su na spikaonici o obveznom glasanju i alternativnim načinima glasanja raspravljali o potrebnosti, predostima i nedostacima same teme. Panelisti su Mateo Tokić, Maša Karapandža i Paula Hranilović. Maša i Mateo su studenti druge godine politologije, dok je Paula Hranilović studentica prve godine diplomskog studija socijalne pedagogije. Svi panelisti su aktivni u političkim temama, što od istraživanja do same političke aktivnosti.
Projekt “New voices, new choices” provodimo u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske uz financijsku potporu Europske unije i podršku Europskog parlamenta, u sklopu programa #Zajedno. Cilj projekta je osnažiti mlade glasače kroz rasprave o temama koje se tiču izbora za Europski parlament 2024. godine.
U četvrtak, 22. veljače održana je treća Spikaonica na temu PROKRASTINACIJE i PERFEKCIONIZMA u sklopu projekta Solidarno o mentalnom zdravlju. Što je perfekcionizam i kako se manifestira u različitim aspektima života? Na koji način perfekcionizam utječe na produktivnost pojedinca? Ova pitanja bila su središnja tema webinara, a stručne uvide pružio je Tomislav Jeleković, psiholog i edukant zadnje godine psihoterapijske edukacije za psihodramskog psihoterapeuta i član Ambidekster kluba.
Projekt „Solidarno o mentalnom zdravlju“ provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program #EuropeanSolidarityCorps. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Kolokviji, ispiti i pripreme za maturu su pred vratima zato smo pripremili Spikaonicu posvećenu upravljanju vremenom (i stresom). Istražili smo ključne aspekte produktivnog korištenja vremena u današnjem dinamičnom svijetu. Bavili smo se pitanjima kao što su postavljanje prioriteta, tehnike organizacije, prevazilaženje prepreka i održavanje ravnoteže između osobnog i akademskog/profesionalnog života. Gostuju: Mia Pepeonik, psihologinja, zaposlena u Centru za zdravlje mladih i Josipa Sivrić, psihologinja, zaposlena u Društvu za psihološku pomoć.
Projekt „Solidarno o mentalnom zdravlju“ provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program #EuropeanSolidarityCorps. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Mladi često doživljavaju pritisak da se ponašaju “normalno” ili da prikriju svoje emocionalne izazove. Smatramo da je od vitalnog značaja osnažiti mlade i pružiti im konkretne alate za očuvanje vlastite mentalne dobrobiti, te istodobno poslati poruku da su važni i da njihovi problemi nisu zanemareni. Gostuje: Sandro Krašić – magistar psihologije, edukant iz kognitivno-bihevioralnih terapija i specijalizant kliničke psihologije, član udruge kako si?
Projekt „Solidarno o mentalnom zdravlju“ provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program #EuropeanSolidarityCorps. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Pozivamo vas da pogledate još jednu EU Spikaonicu, posljednju u ovom ciklusu. Ovaj put, naša gošća je Maja Krištafor, aktivistica koja će nam pružiti dublji uvid u temu kulture otkazivanja. Ovo je tema koja je sve više prisutna u našem svakodnevnom životu, a razgovor s Majom bit će prilika da razmotrimo različite aspekte kulture otkazivanja. Tema Spikaonice vezana je uz Cilj za mlade 4: Informacije i konstruktivan dijalog.
Kultura otkazivanja postaje sveprisutna u našem društvu, a njezine posljedice se osjećaju na različitim razinama. U svijetu digitalnih medija i društvenih mreža, sve je više izazova u razumijevanju gdje se granica između slobode govora, kritike i otkazivanja povlači. Kako se možemo nositi s ovim izazovima i promicati zdravu raspravu i dijalog u našem društvu?
Projekt “EU spikaonica” provodimo zajedno s Udrugom DrONe uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.lopu programa #Zajedno.
Imali smo čast ugostiti Ivonu Zelenika, iskusnu socijalnu pedagoginju, na EU Spikaonici. Tema razgovora bila je “Učenje: Formalno i neformalno obrazovanje.” Tema ove Spikaonice vezana je uz Cilj za mlade 8: Kvalitetno učenje.
Ivona nas je povela na svoje putovanje kroz svijet učenja, istražujući kako formalno i neformalno obrazovanje doprinose našem razvoju. Razgovarali smo o važnosti obrazovanja u razvoju kompetencija, ali i o tome kako neformalno učenje može obogatiti naše živote. Hvala Ivoni na inspirativnom razgovoru!
Projekt “EU spikaonica” provodimo zajedno s Udrugom DrONe uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
EU Spikaonica je u ovoj epizodi ugostila dvije gošće – Nikolinu Šimunović i Dariju Jeger! Tema dana bila je “Umijeće komunikacije, savršen javni nastup i kako graditi pozitivne odnose s javnošću.” Tema ove Spikaonice vezana je uz Cilj za mlade 4: Informacije u konstruktivni dijalog.
Nikolina Šimunović, stručnjakinja za odnose s javnošću, podijelila je svoje bogato iskustvo i savjete o tome kako graditi ugled i povjerenje s klijentima i javnošću.
Darija Jeger, stručnjakinja za javni nastup, donijela je svježu perspektivu na temu kako govoriti u javnosti sa samopouzdanjem i autoritetom.
Hvala Nikolini i Dariji na iznimno informativnom razgovoru i korisnim savjetima!
Projekt “EU spikaonica” provodimo zajedno s Udrugom DrONe uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
U najnovijoj (jubilarnoj 20.!) epizodi našeg Podcasta EU Spikaonice, imali smo čast ugostiti Mariju Halić, predstojnicu zagrebačke podružnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Tema ove Spikaonice vezana je uz Cilj za mlade 7: Kvalitetni poslovi za sve. Razgovarali smo o ključnim izazovima i mogućnostima s kojima se mladi suočavaju na tržištu rada u Hrvatskoj.
ℹ️ Projekt “EU spikaonica” provodimo zajedno s Udrugom DrONe uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Devetnaesta Spikaonica održana je na temu “Mladi i Europska unija” u obliku podcasta i vezana je uz Cilj za mlade 1: Povezivanje Europske unije s mladima.
Razgovarali smo s članovima organizacije “Mladi u EU” Sanjom Barišić i Matejem Matićem iz Šibenika o važnim temama koje oblikuju budućnost mladih u Europi.
ℹ️ Projekt “EU spikaonica” provodimo zajedno s Udrugom DrONe uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Osamnaesta Spikaonica održana je na temu “Društvene mreže i mentalno zdravlje” u obliku podcasta i vezana je uz Cilj za mlade 5: Mentalno zdravlje i dobrobit.
Koje vrijednosti društvene mreže propagiraju i jesu li one dobre za mentalno zdravlje mladih, koliko društvene mreže utječu na poremećaj pažnje i još brojne zanimljivosti te najbitnije, savjete kako se nositi s društvenim mrežama, možete saznati u epizodi s dr.sc. Šimunović.
ℹ️ Projekt “EU spikaonica” provodimo zajedno s Udrugom DrONe uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Sedamnaesta Spikaonica održana je na temu “Slavljenje različitosti: mladi iz različitih društvenih skupina”, 6.6.2023. u 17 sati i vezana je uz Cilj za mlade 3: Inkluzivna društva.
Panelisti/ce su bili/e:
- Maja Krištafor strastvena je zagovornica ljudskih prava, koja je posljednjih deset godina posvetila borbi za pravdu i jednakost. Kao aktivistkinja, Maja je radila na podizanju svijesti o gorućim društvenim problemima i aktivno se zalagala za prava marginaliziranih zajednica.
- Anamaria Macanović diplomirala je sociologiju i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. S temom migracija susreće se tijekom studija, a tijekom jeseni 2015 uključuje se u volonterske aktivnosti inicijative građana, koja ubrzo prerasta u Udrugu Are You Syrious?
- Siniša-Senad Musić rođen je u Zagrebu, u romskom civilnom sektoru radi od 2014. godine. Trenutno je potpredsjednik Romska organizacija mladih Hrvatske te izabrani član vijeća romske nacionalne manjine grada Zagreba.
Projekt “𝗦𝗼𝗹𝗶𝗱𝗮𝗿𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗶𝗸𝗮𝗼𝗻𝗶𝗰𝗲” provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program #EuropeanSolidarityCorps. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Šesnaesta Spikaonica održana je na temu “Rast i razvoj usprkos okolnostima: mladi koji se suočavaju s društvenim izazovima”, 10.5.2023. u 17 sati i vezana je uz Cilj za mlade 3: Inkluzivna društva.
Panelistice su bile:
- Tena Matić – medicinska je sestra te je tri godine je živjela u Dječjem domu Sv. Ana Vinkovci. Na ovoj spikaonici ispričala nam je svoje iskustvo u sustavu alternativne skrbi.
- Josip Šimić – radi u Udruzi MoSt, kao socijalni radnik u programu za djecu i mlade s problemima u ponašanju, s posebnim naglaskom na osobe koje se suočavaju s beskućništvom.
- Tino Vodanović – završio je Kulturalne studije i u svojem djelovanju poseban naglasak stavlja na pitanja poput društvene percepcije, društvenog položaja te obveza, prava i mogućnosti osoba s invaliditetom budući da je i sam osoba s invaliditetom.
Projekt “𝗦𝗼𝗹𝗶𝗱𝗮𝗿𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗶𝗸𝗮𝗼𝗻𝗶𝗰𝗲” provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program #EuropeanSolidarityCorps. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Petnaesta Spikaonica održana je na temu “Izvan granica – iskustva mladih u izazovnim okruženjima”, 15.4.2023. u 17 sati i vezana je uz Cilj za mlade 3: Inkluzivna društva.
Panelistice su bile:
- Matea Marić – voditeljica Udruge za promicanje alternative i nezavisne kulture Alternacija
- Nadja Matešić – zaposlenica u Udruzi IKS
- Vedrana Vidiček – stručna suradnica u LAGu Vallis Colapis
Projekt “𝗦𝗼𝗹𝗶𝗱𝗮𝗿𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗶𝗸𝗮𝗼𝗻𝗶𝗰𝗲” provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program #EuropeanSolidarityCorps. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Četrnaesta Spikaonica održana je na temu “Održiva moda”, 17.2.2023. u 16 sati i vezana je uz Cilj za mlade 10: Održiva zelena Europa.
Panelistice su iz prve ruke podijelili važnost održivog pristupa modi te nam preporučile na koje sve načine i mi možemo biti održiviji kad je moda u pitanju.
Panelistice su bile:
-
- Ivana Biočina – Institut održive mode
- Maja Golem i Luca Ninčević – Bumbak
Projekt se provodi u partnerstvu s udrugom Youth ID i financijski ga podržava Veleposlanstvo Francuske u RH. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Trinaesta Spikaonica održana je na temu “Zelene navike”, 30.10.2022. u 15 sati i vezana je uz Cilj za mlade 10: Održiva zelena Europa.
Panelistice i panelist su iz prve ruke podijelili iskustvo razvijanja zelenih navika kroz aktivism. Gošće Spikaonice bile su:
- Marina Matijević – Ja Bolji Građanin
- Maja Adžaga – Zlatna Metla
- Perica Štefan – Čisteći Medvjedići
Projekt se provodi u partnerstvu s udrugom Youth ID i financijski ga podržava Veleposlanstvo Francuske u RH. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Jedanaesta EU Spikaonica održana je na temu “Europskih snaga solidarnosti”, 15.11.2022. u 17 sati i vezana je uz Cilj za mlade 11: Organizacije mladih i europski programi.
Panelistice i panelist su iz prve ruke podijelili iskustvo sudjelovanja na Europskim snagama solidarnosti. Gošće EU Spikaonice bile su:
- Lucija Dugorepec -krakoročno volontiranje u sklopu ESS-a
- Marša Gajinov – projekt solidarnosti u sklopu ESS-a
- Tomislav Sučić – dugoročno volontiranje u sklopu EVS-a
Mladi su na ovom eventu podijelili svoje iskustvo volontiranja u sklopu ESS programa te smo saznali:
- Što su Europske snage solidarnosti?
- Kako se mogu uključiti?
- Gdje se mogu informirati?
Projekt “EU spikaonica – mogućnosti za mlade” provodimo zajedno sa partnerom Oceanom znanja uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Deseta EU Spikaonica održana je na temu “Erasmus + razmjene mladih”, 27.9.2022. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 11: Organizacije mladih i europski programi.
Panelistice i panelist su iz prve ruke podijelili iskustvo sudjelovanja na Erasmus+ razmjenama mladih. Gošće EU Spikaonice bile su:
- Lucija Iličić
- Nika Ordulj
- Ivana Blažević
- Lucia Tolj
- Sara Krpan
- Karlo Vrančić
Projekt “EU spikaonica – mogućnosti za mlade” provodimo zajedno sa partnerom Oceanom znanja uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Deveta EU Spikaonica održana je na temu “Erasmus + studentske razmjene”, 27.9.2022. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 8: Kvalitetno učenje.
Panelistice su iz prve ruke podijelile iskustvo sudjelovanja na Erasmus+ studentskoj razmjeni. Gošće EU Spikaonice bile su: Karla Birkić (Erasmus Student Network Zagreb), Ana Kršinić, asistentica na Katedri za europsko javno pravo i Karmen Rabar, studentica na Fakultetu za matematiku Sveučilišta u Rijeci. Moderirala je Nika Ćavar (HDD) uz tehničku podršku Anđele Balić (Ocean znanja) i Ivane Pavlović (HDD).
Projekt “EU spikaonica – mogućnosti za mlade” provodimo zajedno sa partnerom Oceanom znanja uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Projekt se provodi u sklopu programa #Zajedno.
Osma EU Spikaonica održana je na temu “Mladi VS Invaliditet”, 7.2.2022. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 3: Uključiva društva.
Na Spikaonici Mladi VS Invaliditet panelisti_ce su kroz svoja iskustva približili svakodnevicu osoba s invaliditetom, istaknuli poteškoće s kojima se susreću i ponudili smjernice za stvaranje uključivog društva. Panelisti_ce EU Spikaonice bili_e su: Valentina Novak Žižić (Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu) Ivona Šeparović (Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom (SUMSI) , Vid Bonča (studentski predstavnik Filozofskog fakulteta za osobe s invaliditetom) i Dominik Janović (studentski predstavnik Fakulteta političkih znanosti za osobe s invaliditetom). Moderirao je Petar Soldo (HDD).
Sedma EU Spikaonica održana je na temu “Mladi vs Zapošljavanje”, 24.11.2021. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 7: Kvalitetni poslovi za sve.
Na Spikaonici Mladi vs Zapošljavanje razgovarali smo kako se mladi ljudi suočavaju s visokom stopom nezaposlenosti, prekarnim i izrabljivačkim uvjetima rada te s diskriminacijom na tržištu rada i radnom mjestu. Manjak informacija i odgovarajućih vještina za buduće zaposlenje onemogućuju punu integraciju mladih u svijet rada.
Panelisti/ce su bili Kaja Pavlinić, potpredsjednica Mreže mladih Hrvatske, Josip Miličević, stručnjak za javne politike i Lea Kosović, poduzetnica, vlasnica LOL Event Managementa. Moderirao je Petar Soldo (HDD).
Šesta EU Spikaonica održana je na temu “Mladi vs Ravnopravnost”, 22.10.2021. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 2: Ravnopravnost svih rodova.
Na Spikaonici Mladi vs Ravnopravnost razgovarali smo o rodnoj diskriminaciji koja još uvijek utječe na živote mnogih mladih ljudi, osobito mladih žena. Potrebno je osigurati jednake mogućnosti i pristup pravima za mlade ljude svih rodova, uključujući i nebinarne i LGBTQI+ mlade osobe. Pokušali smo odgovoriti na pitanje jesu li mladi dovoljno osviješteni o važnosti ravnopravnosti rodova ili je to i dalje tabu tema?
Panelisti/ce su bili Daniel Martinović iz Duginih obitelji, Josipa Tukara Komljenović iz Ženske sobe i Renato Samardžić, youtuber. Moderirao je Petar Soldo (HDD).
Peta EU Spikaonica održana je na temu “Mladi vs Mentalno zdravlje”, 20.9.2021. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 5: Mentalno zdravlje i dobrobit.
Na Spikaonici Mladi vs Mentalno zdravlje ponovo smo razgovarali o važnosti mentalnog zdravlja. Europska Unija kroz Ciljeve za mlade EU želi povećati razinu mentalne dobrobiti i zaustaviti stigmatizaciju vezanu za probleme mentalnog zdravlja, te na taj način promicati socijalnu inkluziju svih mladih ljudi. Pokušali smo odgovoriti na pitanje jesu li mladi dovoljno osviješteni o važnosti njihova mentalnog zdravlja ili je to i dalje tabu tema?
Panelistice su bile Ella Selak Bagarić sa Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Ivona Eterović iz Mreže mladih Hrvatske te Ines Begčević iz udruge Kako si?. Moderirao je Petar Soldo (HDD).
Četvrta EU Spikaonica održana je na temu “Mladi vs Izbori”, 29.4.2021. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 5: Povezivanje mladih s Europskom unijom.
Na Spikaonici Mladi vs Izbori osvrnuli smo se na pitanje političke participacije mladih. Strategija EU za mlade usredotočuje se na tri pojma: angažiranje, povezivanje, osnaživanje. Angažiranje kao ključan pojam u Strategiji za mlade EU usmjereno je ka značajnom građanskom, ekonomskom, socijalnom, kulturnom i političkom sudjelovanju mladih.
Panelisti/ce su bili: Anja Gvozdanović, znanstvena suradnica pri Institutu za društvena istraživanja, Nikola Baketa, poslijedoktorand pri Institutu za društvena istraživanja, Tanja Herceg, bivša predsjednica Savjeta za mlade Vlade RH i Pavao Škoko Gavranović, predsjednik Vijeća mjesnog odbora Janko Matko. Moderirao je Petar Soldo (HDD).
Treća EU Spikaonica održana je na temu “Pandemija vs Mentalno zdravlje mladih”, 17.3.2021. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 5: Mentalno zdravlje i dobrobit.
Na Spikaonici Pandemija vs. Mentalno zdravlje mladih osvrnuli smo se na pitanja mentalnog zdravlja i dobrobiti mladih, pogotovo u doba pandemije i socijalnog distanciranja od svoje okoline. Kako je utjecala korona kriza na mentalno zdravlje mladih? Kakav je odnos mentalnog zdravlja mladih i društvenih mreža? Kako si mladi mogu pomoći? Ovo su samo neka od pitanja na koje su panelisti pokušali dati odgovore.
Panelisti/ce su bili: Ella Selak Bagarić, psihologinja u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Igor Mikloušić, psiholog i znanstveni suradnik Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar i Gordana Kuterovac Jagodić, pročelnica Odsjeka za psihologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Moderirala je Anastazija Stupar (HDD).
Druga EU Spikaonica održana je na temu “Učionica vs E učionica”, 09.2.2021. u 11 sati i vezana je uz Cilj za mlade 8: Kvalitetno učenje.
Na Spikaonici Učionica vs. E učionica osvrnuli smo se na mogućnosti učenja na daljinu, a poučeni iskustvom obrazovanja u pandemijskim uvjetima. Koliko toga pozitivnog, a koliko negativnog nam je donijela online nastava? Što je učenicima i nastavnicima bilo izazovno i zahtjevno, a što je naučeno? Može li naše obrazovanje i dalje djelovati online? Ovo su samo neka od pitanja na koje su panelisti pokušali dati odgovore.
Panelisti/ce su bili: Ivana Katavić, ravnateljica NCVVO-a, Suzana Hitrec, predsjednica Udruge srednjoškolskih ravnatelja, Dejan Nemčić, profesor geografije Osnovne škole Ive Andrića Zagreb i Dubravka Bilić, profesorica hrvatskog jezika Gimnazije Županja. Moderirala je Helena Gašljević (OŠ Petra Zrinskog).
Prva EU Spikaonica održana je na temu “Planet vs. profit”, 15.12.2020. u 11 sati i vezana uz Cilj za mlade 10: Održiva zelena Europa.
Pitanje održivog razvoja i zaštite okoliša svakim danom sve više dobiva na važnosti. Na Spikaonici Planet vs. profit raspravljeno je je li moguće zaštititi planetu, a ne kompromitirati gospodarski rast i razvoj, što Hrvatska čini po pitanju zaštite okoliša, te koja je politika Europske unije vezana uz klimatske promjene.
Panelisti su bili Tamara Tarnik iz Hrvatske gospodarske komore i predsjednica Zajednice za zaštitu okoliša u gospodarstvu, Ana Rosanić, predsjednica udruge Priroda za sve, i Marko Stančec, voditelj projekata u ODRAZ-u. Raspravu će moderirati Zvonimir Jukić, voditelj projekta UniCompoST pri KTF Split te stručni suradnik u Studentskom poduzetničkom inkubatoru EFST.
VIJESTI S PROJEKTA
Brošura: Solidarno o mentalnom zdravlju
U sklopu projekta "Solidarno o mentalnom zdravlju" smo izradili
Odbaci stigmu: Burnout (sagorijevanje)
Vraćamo se sa Solidarnom kampanjom! Kao i dosad, svaki će
Mentalno zdravlje i mladi: izazovi očuvanja mentalnog zdravlja u digitalno doba – kako pomoći?
U petak, 14. lipnja 2024. godine u prostoru DKC
Spikaonica: Spuštanje dobne granice za glasanje na izborima
Treća u nizu spikaonica u sklopu projekta “New voices,
Panel rasprava i radionica: Mentalno zdravlje i mladi: izazovi očuvanja mentalnog zdravlja u digitalno doba
Pozivamo vas na završnu aktivnost našeg projekta koja će
Spikaonica: Zašto mladi ne glasaju?
Druga u nizu spikaonica u sklopu projekta “New voices,
Održana uspješna učenička deliberacija “Raspravi i popravi”
U ponedjeljak, 20. svibnja 2024., u Kući Europe održana
Odbaci stigmu: Ruminacija (overthinking)
Vraćamo se sa Solidarnom kampanjom! Kao i dosad, svaki će
Učenička deliberacija “Raspravi i popravi” u Zagrebu 20. svibnja
Učenička deliberacija održat će se u ponedjeljak 20. svibnja 2024. s