Kroz projekt “Mreža za aktivaciju mladih” kreirano je osam smjernica kojima je cilja osnažiti mlade u našem društvu. Ove smjernice postavljaju temelje za bolje razumijevanje i unaprjeđenje uvjeta koje mlade potiču na aktivizam. Projekt je vodila Udruga Zamisli iz Zagreba, u suradnji s Ekonomskim institutom Zagreb, Pravnim fakultetom Sveučilišta u Splitu, te 15 drugih udruga.
Detaljne smjernice možete pronaći na ovom linku, a u nastavku članka donosimo detalje.
Prva smjernica odnosi se na građanske i socijalne kompetencije, motivaciju i unutarnje snage koje utječu na aktivaciju mladih. Ključno je prepoznati i njegovati unutarnje snage mladih te ih usmjeriti prema aktivizmu.
Druga smjernica usredotočuje se na poboljšanje vidljivosti i informiranosti o radu savjeta mladih. Mladi trebaju biti upoznati s radom ovih savjeta kako bi se bolje razumjeli njihovi ciljevi i pružile prilike za aktivno sudjelovanje.
Treća smjernica ističe važnost pozicioniranja udruga koje programski rade s mladima i za mlade. Udruga moraju biti prepoznate kao sigurna mjesta na kojima mladi mogu izraziti svoje mišljenje i pridonijeti društvu.
Četvrta smjernica naglašava važnost profesionalnog statusa i kompetencija na razini aktivacije mladih. Mladima treba pružiti odgovarajuće obrazovanje i trening kako bi stekli vještine potrebne za aktivino sudjelovanje u društvu.
Prometna povezanost, prema petoj smjernici, ključan je faktor mobilnosti koji utječe na razinu aktivacije mladih. Pružanje pristupačnih i efikasnih transportnih rješenja omogućava mladima lakše sudjelovanje u svim društvenim resursima.
Šesta smjernica naglašava važnost prostora, usluga i aktivnosti za mlade. Mladi trebaju imati pristup prostorima u kojima mogu provoditi slobodno vrijeme, sudjelovati u aktivnostima koje ih zanimaju i koristiti usluge koje im trebaju.
Sedma smjernica osvjetljava problem stambene sigurnosti mladih osoba. Pružanje dostupnih i sigurnih stambenih opcija ključno je za mlade ljude.
Osmu smjernicu čini važnost informativnog rada s mladima. To uključuje osiguravanje pravodobnih, točnih i relevantnih informacija koje mladima mogu pomoći u donošenju odluka.
Ove smjernice pružaju snažan okvir za poticanje aktivizma među mladima i poticanje njihova sudjelovanja u društvu. Projekt “Mreža za aktivaciju mladih” nastoji raditi na ovim područjima kako bi se osigurao bolji, aktivniji i uključiviji svijet za mlade.