
Publika je bila relativno uniformna u svojim mišljenjima. Prije i poslije debate se održalo glasanje o tezi. U oba slučaja je publika pretežito glasala za afirmaciju, samo je jedna osoba promijenila mišljenje iz suzdržanog u “za”.
Raspravljalo se je o pitanju opravdanosti intervencije NATO-a u Ukrajini budući da Ukrajina uopće nije članica saveza, iako je podnjela zahtjev za članstvom. Publici je bilo interesantno usporediti tu situaciju s onom 1999. kad je NATO bombardirao Beograd uslijed krize na Kosovu.
Također se povela rasprava o ulozi Republike Hrvatske, gdje se predsjednik Milanović protivi obučavanju ukrajinskih vojnika na našem tlu, dok premijer Plenković snažno podržava njihovu obuku zbog slične situacije u kojoj se Hrvatska našla devedesetih.
Osim toga, s publikom se razgovaralo o njihovoj informiranosti vezanoj uz aktualnu mobilizaciju civila na području Ruske Federacije, kao i o povijesti ruskih pretenzija na teritorije Finske, Gruzije i Moldavije te značaj koji Krim ima za Rusku Federaciju.
Rasprava je završila ovim zaključcima:
- Jedan od glavnih zaključaka spikaonice bio je da je tema o kojoj smo razgovarali uistinu kompleksna te da ne možemo sa nikakvom sigurnošću pretpostaviti kakav će biti daljnji razvoj situacije u Ukrajini. Jedan od većih problema je i nepoznavanje povijesnog i geopolitičkog konteksta sukoba, bez čega se ne može na pravi način pristupiti raspravi.
- Publika se je složila da NATO, ali i Zapad općenito, moraju poduzeti nešto više ako žele očuvati status quo ante bellum.
- Iako su se složili da su potezi Vladimira Putina nepredvidljivi, većina ljudi iz publike je zaključila da nije vjerojatno da će trenutni sukob u Ukrajini preći izvan granica te zemlje, ali su podržali NATO članstvo Finske i Švedske kao mjeru predustrožnosti i daljnje integracije Zapada.
Projekt “𝗡𝗔𝗧𝗢 𝘀𝗽𝗶𝗸𝗮𝗼𝗻𝗶𝗰𝗮” provodimo u partnerstvu s Zagreb Student Debate Forum, uz financijsku podršku NATO-a. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #𝗭𝗮𝗷𝗲𝗱𝗻𝗼.
Autor: Jurica Petković
Potrebno je pravilno obrazovati građane o situaciji u Ukrajini te o ulozi i općenito mogućnostima kojima NATO raspolaže glede vlastitog ustroja i međunarodnog prava. Na taj način bi se spriječilo širenje dezinformacija i ruske propagande.
NATO savez mora podržati legitimitet ukrajinske Vlade i kategorički odrediti stav Zapada, jer će na taj način održati svoj ugled, ali i ojačati solidarnost zapadnih zemalja prema Ukrajini.
Nužan je nastavak pomoći Ukrajini, kako ekonomske, tako i logističke, odnosno vojne, budući da Ukrajina nema dovoljno sredstava da sama opstane u ovom sukobu.