Druga od tri NATO spikaonice održala se 5. prosinca 2022. od 19:00 do 20:30 sati na adresi Vlaška 40 u Hostelu Bureau i to na temu NATO-a i rata u Ukrajini. Ovu NATO Spikaonicu moderirao je Jurica Petković, a debatirali su Lovro Marušić i Mislav Mikota na strani afirmacije i Lara Subotičanec i Maša Karapandža na strani negacije, a okupilo se petnaestak osoba.
Tema NATO spikaonice: Tema spikaonice bio je aktualni rat koji se vodi u Ukrajini te uloga NATO-a u okviru tog sukoba. Debatiralo se na tezu: ODS da bi se NATO savez trebao uključiti u rat u Ukrajini.
Generalni uvod u temu spikaonice: U kontekstu trenutnog sukoba, razgovaralo se o pretenzijama Ruske Federacije na teritorij Ukrajine i drugih post-sovjetskih republika, kao i o širenju NATO saveza prema granicama Ruske Federacije (pristupanje Švedske i Finske). Također je bilo govora o ulozi koju igra Hrvatska kao članica NATO-a.
Glavni argumenti afirmacije: Afirmacija je podržala vojnu intervenciju NATO-a u Ukrajini jer smatraju da će se na taj način značajno ranije okončati rat, što će značiti ukupno manji broj žrtava (kako vojnih, tako i civilnih). Osim toga, afirmacija ističe da pasivan položaj NATO-a u suštini oslabljuje savez jer se u pitanje dovodi njegov kredibilitet i uopće svrha radi koje je osnovan. Strana afirmacije također ukazuje na mogućnost daljnjih problema koje mogu proizaći iz toga, kao npr. potencijalna kineska invazija Tajvana, ali i generalno širenje utjecaja Rusije i Kine u ostatku svijeta.
Glavni argumenti negacije: S druge strane, negacija podržava ideju da NATO šalje humanitarnu i logističku pomoć Ukrajini, uključujući slanje oružja, ali se kategorički protive direktnoj vojnoj intervenciji na teritoriju Ukrajine, koja nije članica NATO saveza. Strana negacije smatra da bi se uključivanjem NATO-a u rat zapravo povećao broj žrtava i produžio sukob, koji bi mogao eskalirati u rat većih razmjera, tj. dovesti rat na teritorije država članica NATO-a. Kao završnu točku, negacija objašnjava kako će ugled NATO-a biti održan zato što će pomagati Ukrajini na način koji neće štetiti državama članicama.
Publika je bila relativno uniformna u svojim mišljenjima. Prije i poslije debate se održalo glasanje o tezi. U oba slučaja je publika pretežito glasala za afirmaciju, samo je jedna osoba promijenila mišljenje iz suzdržanog u “za”.

Raspravljalo se je o pitanju opravdanosti intervencije NATO-a u Ukrajini budući da Ukrajina uopće nije članica saveza, iako je podnjela zahtjev za članstvom. Publici je bilo interesantno usporediti tu situaciju s onom 1999. kad je NATO bombardirao Beograd uslijed krize na Kosovu.
Također se povela rasprava o ulozi Republike Hrvatske, gdje se predsjednik Milanović protivi obučavanju ukrajinskih vojnika na našem tlu, dok premijer Plenković snažno podržava njihovu obuku zbog slične situacije u kojoj se Hrvatska našla devedesetih.
Osim toga, s publikom se razgovaralo o njihovoj informiranosti vezanoj uz aktualnu mobilizaciju civila na području Ruske Federacije, kao i o povijesti ruskih pretenzija na teritorije Finske, Gruzije i Moldavije te značaj koji Krim ima za Rusku Federaciju.
Rasprava je završila ovim zaključcima:
- Jedan od glavnih zaključaka spikaonice bio je da je tema o kojoj smo razgovarali uistinu kompleksna te da ne možemo sa nikakvom sigurnošću pretpostaviti kakav će biti daljnji razvoj situacije u Ukrajini. Jedan od većih problema je i nepoznavanje povijesnog i geopolitičkog konteksta sukoba, bez čega se ne može na pravi način pristupiti raspravi.
- Publika se je složila da NATO, ali i Zapad općenito, moraju poduzeti nešto više ako žele očuvati status quo ante bellum.
- Iako su se složili da su potezi Vladimira Putina nepredvidljivi, većina ljudi iz publike je zaključila da nije vjerojatno da će trenutni sukob u Ukrajini preći izvan granica te zemlje, ali su podržali NATO članstvo Finske i Švedske kao mjeru predustrožnosti i daljnje integracije Zapada.
Projekt “𝗡𝗔𝗧𝗢 𝘀𝗽𝗶𝗸𝗮𝗼𝗻𝗶𝗰𝗮” provodimo u partnerstvu s Zagreb Student Debate Forum, uz financijsku podršku NATO-a. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #𝗭𝗮𝗷𝗲𝗱𝗻𝗼.
Autor: Jurica Petković