UVOD
Metaverse tehnologija, umjetna inteligencija, farmaceutska industrija, zelene tehnologije, online streaming usluge. Osim što su teme s debatnih natjecanja, ovo su sve i područja u kojima je veliki broj izuma zaštićen patentima. Samo u Europskoj Uniji je 2023. odobreno preko 104 000 patenata. S obzirom na količinu i opsežnost patenata na skoro svaki proizvod koji koristimo u našoj svakodnevici, analizirat ćemo tezu “Ovaj dom smatra da patenti čine više štete nego koristi”. Proći ćemo kroz definiciju patenta, pojasniti što se u ovoj debati treba i ne treba dokazivati, koje su neke od šteta i koristi koje patenti uzrokuju i koja se pitanja na kraju dana postavljaju u ovoj debati.
DEFINICIJA
Što je to patent?
Patent je isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekog tehničkog problema. Patent osigurava vlasniku isključivo pravo na izradu, korištenje, stavljanje u promet ili prodaju izuma zaštićenog patentom tijekom ograničenog vremenskog perioda koje u pravilu ne može trajati dulje od 20 godina od datuma podnošenja prijave patenta. Nakon zaštićenog perioda patentirani izum postaje javno dobro, svakom dostupno na uporabu.
Koji su uvjeti patentiranja izuma?
Načelno postoje tri glavna uvjeta za dobivanja patenta. Da bi se izum mogao patentirati on mora biti nov, inventivan i industrijski primjenjiv. Kada kažemo da izum mora biti nov, to znači da mora biti značajno drugačiji od postojećih izuma. Kada kažemo da mora biti inventivan, to znači da ne smije biti očigledan osobi koja je upoznata s pripadajućim područjem. Kada kažemo da izum mora biti industrijski primjenjiv, to znači da se mora moći primijeniti za upotrebu u pripadajućoj industrijskoj grani. Osim toga, patentirati se ne mogu apstraktne ideje, zakoni prirode ili prirodni fenomeni. Tijela koja odlučuju ispunjava li prijava za patent uvjete su nacionalni patentni uredi (npr. Državni zavod za intelektualno vlasništvo u Hrvatskoj) ili regionalni patentni uredi (npr. Europski patentni ured).
Izumitelj u sklopu prijave patenta mora priložiti i tehničke detalje svog izuma koji omogućuju stručnjaku iz istog područja izradu ili upotrebu izuma.
Što je to licenciranje?
Jednom kada je patent odobren, vlasnik ima pravo drugim pojedincima ili skupinama omogućiti proizvodnju, korištenje i prodaju svojeg izuma izdavanje licence. Vlasnik zauzvrat najčešće traži novčanu isplatu ili udio zarade od prodaje proizvoda. Prema OECD istraživanju Marie Pluvia Zuniga i Dominique Guellec, svaka peta europska kompanija licencira svoje izume nepartnerskim kompanijama. Patente najviše licenciraju male i velike kompanije, dok srednje velike kompanije izdaju manji broj licenci.
Kada pričamo o licencama, dva su bitna slučaja. Prvi je kada vlasnik izuma daje licencu drugoj instituciji kako bi ona samostalno proizvodila i prodavala izum. Drugi slučaj je kada vlasnik izuma daje licencu drugoj instituciji koja planira izum ukomponirati u svoj proizvod kako bi ga unaprijedila.
TERET DOKAZA
U tezi “Ovaj dom smatra da patenti donose više štete nego koristi” strana afirmacija mora dokazati da su štete koje patenti stvaraju značajnije od koristi koje patenti donose. To znači da argumenti u debati trebaju biti štete odnosno koristi patenata. U svakom argumentu bismo trebali objasniti koju štetu ili korist patenti stvaraju, dokazati da je ta šteta ili korist stvarna te objasniti zašto je šteta ili korist značajna.
Dakle, u ovoj tezi očekujemo rasprave oko toga uzrokuju li patenti stvarno štetu koja afirmacija tvrdi i koliko je ta šteta značajna u usporedbi s koristima. Ovdje treba napomenuti da skoro nijedna šteta ili korist nema samo jedan uzrok. Dakle, niti jedna strana u svojim argumentima ne mora dokazivati da su patenti isključivi uzrok određene štete ili koristi. Ono što se treba dokazivati je da su patenti značajan uzrok štete i da je šteta uzrokovana patentima značajna.
Ovdje je važno napomenuti da ovo nije debata o zabrani patentiranja. To znači da u debati ne bismo trebali pričati o posljedicama koje bi proces zabrane patentiranja imao na svijet.
Također, važno je napomenuti da u ovoj debati ne bismo trebali dokazivati da postoje alternativni načini zaštite izuma koji su bolji od patentiranja. Ova teza ne zahtijeva, niti dozvoljava, ijednoj strani da predlaže alternative sustavu patentiranja. Iako možda postoje bolji načini postizanja inovacija, investicija i razmjene znanja, alternativni ekonomski i pravni sustavi nisu bitni za ovu debatu. Samo zato što bi alternativni sustav imao manje šteta nego sustav patentiranja, ne znači da su štete patenta manje od koristi patenata.
AFIRMACIJSKI KEJS
Ova teza ima široki raspon moguće argumentacije od utjecaja patenata na akademsku zajednicu tj. kako patenti usmjeravaju financiranje u znanosti na područja s industrijskom primjenjivosti; efikasnost sustava patentiranja na međunarodnoj razini tj. kako države sa slabijim zaštitama intelektualnog vlasništva često kopiraju patentirane proizvode; do utjecaja patenata na zemlje u razvoju tj. kako ujednačavanje sustava patentiranja šteti zemljama koje nemaju iskustvo ni mogućnosti iskoristiti puni potencijal patenata. Međutim, u ovom blogu se želimo fokusirati na nekoliko osnovnih šteta i koristi patenata.
NEGACIJSKI KEJS
S druge strane, patenti donose mnoge koristi koje ćemo analizirati s negacijske strane: poboljšavanje inovacija zbog motiviranja izumitelja i investitora; poboljšavanje inovacija zbog garantiranja sigurnosti; poboljšavanje kvalitete proizvoda zbog osiguravanja konkurentnog tržišta
Na ove 3 razine, negacijska strana dokazuje da su patenti mnogo korisniji nego potencijalni problemi koje afirmacija navodi upravo jer su patenti omogućili učestale, sigurne i kvalitetne inovacije u svim domenama industrije.
ZAKLJUČAK
Na kraju dana u ovoj debati se postavlja pitanje jesu li investicije u skupe tehnologije, razmjena znanja i male kompanije važnije od niskih cijena, razmjene tehnologija i financijskih troškova.