Prva u niza spikaonica u sklopu projekta “New voices, new choices” bavila se temama obveznog glasanja i alternativnim načinima glasanja.
Panelisti su na spikaonici o obveznom glasanju i alternativnim načinima glasanja raspravljali o potrebnosti, predostima i nedostacima same teme. Panelisti su Mateo Tokić, Maša Karapandža i Paula Hranilović. Maša i Mateo su studenti druge godine politologije, dok je Paula Hranilović studentica prve godine diplomskog studija socijalne pedagogije. Svi panelisti su aktivni u političkim temama, što od istraživanja do same političke aktivnosti.
Kroz spikaonicu raspravljalo se o prednostima obveznog glasanja u vidu povećanja političke participacije i aktivnosti. Kakogod, panelisti su uočili i negativne strane uvođenja obveznog glasanja, a tiču se nevazećim biračkih listića i odluke koja je donosena na neadekvatnom znanju političke scene. Iako panelisti vide dobrobiti obveznog glasanja, smatraju kako Republika Hrvatska za to nije spremna. Dio panela na ovu temu smatra da, neovisno o spremnosti, trebamo vršiti pritisak na građane kako bi ispunilu svoju građensku obvezu glasanja za vlast. Ključna stvar koja se navela tijekom rasprave o obveznom glasanju je edukacija mladih. Raspravom smo zaključili da je važno politički aktivirati mlade kako bi oni razvili veću razinu političko participatornog građanstva i na taj način doprinjeli boljitku države. Međutim, ono što panelisti navode kao način političke aktivacije mladih je obrazovanje. Na obrazovanje se smatra formalno obrazovanje koje bi mlade podučavalo izborima, vlasti i građanskim pravima/obveza.
Jedan od dodatka povećanja političke participacije je uvođenje alternativnim načinima glasanja. Pod alternativne načine glasanja navodi se elektronično glasanje i glasanje putem pošte. Panelisti su glasanje putem pošte otpisali zbog same kvalitete rada Hrvatske pošte, ali su vrlo zadovoljni idejom elektroničnog glasanja. Panelisti su se složili da to ne bi trebala biti zamjena tradicionalnom glasanju, ali bi uvelike pomoglo osobama, koje su udaljene od mjesta stanovanja, koje su bolesne i slično, da glasuju. Kroz raspravu spomenut je i manjak potrebne infrastructure kako bi se osiguralo dostupno, transparentno i pravedno glasanja, ali su panelisti pružali analozu koraka rješavanja tog problema.
U konačnici, rasprava služi mladima kako bi uvidjeli zašto je baš njihov glas važan te zašto ga iskoristiti. Ujedno, rasprava daje direktan odgovor vlasti kako popraviti nisku razinu političke aktivnosti uz hrabre poruke mladim glasačima da izađu na izbore.
Cijelu spikaonicu možete pronaći ovdje.
Ostale spikaonice možete pronaći ovdje.
🔛 Projekt “New voices, new choices” provodimo u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske uz financijsku potporu Europske unije i podršku Europskog parlamenta, u sklopu programa #Zajedno. Cilj projekta je osnažiti mlade glasače kroz rasprave o temama koje se tiču izbora za Europski parlament 2024. godine.
Izvor teksta: Alma Beriša