U utorak 09. svibnja održana je druga po redu Solidarna spikaonica s temom “Rast i razvoj usprkos okolnostima: mladi koji se suočavaju s društvenim izazovima”.
Panelisti ove spikaonice su bili:
Tena Matić – medicinska je sestra te je tri godine je živjela u Dječjem domu Sv. Ana Vinkovci. Na ovoj spikaonici ispričala nam je svoje iskustvo u sustavu alternativne skrbi.
Josip Šimić – radi u Udruzi MoSt, kao socijalni radnik u programu za djecu i mlade s problemima u ponašanju, s posebnim naglaskom na osobe koje se suočavaju s beskućništvom.
Tino Vodanović – završio je Kulturalne studije i u svojem djelovanju poseban naglasak stavlja na pitanja poput društvene percepcije, društvenog položaja te obveza, prava i mogućnosti osoba s invaliditetom budući da je i sam osoba s invaliditetom.
Za ovu spikaonicu okupili smo mlade ljude koji su se suočili s određenim društvenim izazovima ili rade s mladima koji imaju određene prepreke, kako bi stvorili prostor za dijalog o temama o kojima se možda ne priča koliko bi trebalo.
Nakon što su panelisti rekli par riječi o sebi, moderatorica Lara-Nika je započela panel, a Josip nam je nešto više rekao o beskućništvu i mladima, kao pojavi koja je sve češća, a o njoj se vrlo malo priča. Istaknuo je kako je udruga MoSt prepoznala taj problem te da su pokrenuli niz programa i aktivnosti koji nastoje pružiti podršku u takvim situacijama.
Nastavno na to, Tena je podijelila svoje iskustvo kao mlada osoba koja je bila u sustavu alternativne skrbi. Ističe kako je najveća prepreka za nju bila upravo kada je izašla iz tog sustava i ustanove u kojoj je boravila jer smatra da ju nitko nije pripremio za ono što slijedi poslije. Takve situacije mogu lako dovesti mlade da se suoče s mnogim problemima, a između ostaloga i s problemom stanovanja. Čvrsto ističe kako je sustav tu zakazao i kako bi trebalo biti drugačije.
Nadalje, i Tino se osvrnuo na taj sustav podrške kroz njegovo školovanje kao osobe s invaliditetom i zapravo ističe manjak podrške prilikom socijalne integracije u razred, društvo i općenito okolinu.
Svi panelisti naglašavaju kako ovakvi problemi dovode do predrasuda od strane društva što uvelike otežava mladim osobama s određenim preprekama ravnopravno sudjelovanje u društvu.
Promjene koje bi mogle pomoći mladima u ovakvim situacijama trebaju obuhvaćati sve razine; od onih strukturalnih promjena koje se tiču institucija, civilnog sektora i općenito sustava podrške, do manjih promjena koje mogu krenuti od nas samih.
Tino je dodao da osim prava osoba s invaliditetom treba se govoriti i o obvezama tih osoba kao ravnopravnih članova društva.
„Treba dati jasno i glasno do znanja zajednici osoba s invaliditetom da se ne prepuštaju i da jednostavnu krenu od sebe samih. Kako ćemo pomoći nekome koga ne poznajemo ako ne znamo koje su njegove ili njezine potrebe i želje.“
-Tino
Kao savjet svima mladima i drugima na to kako da pomognu osobama koje se suočavaju s društvenim preprekama svi jednoglasno naglašavaju volontiranje!
„Ja kao koordinator volontera u ovom programu stvarno vidim promjene i kod djece i mladih i kod samih volontera jer stvarno pomažući drugima, pomažeš i sebi.“
-Josip
Panelisti se slažu da unatoč svim preprekama s kojima su se susreli, iskusili su mnoge pozitivne stvari koje su ih danas učinile osobama kakve jesu.
Na kraju su svi podijelili svoj savjet mladima koji se možda suočavaju s nekim preprekama kako da ih prevladaju i ustraju u svojim željama i ciljevima, a Teninu rečenicu bi izdvojili kao neku poruku na kraju.
„Ja bih preporučila mladima da se ne prepuštaju slučaju, da se bore i da kucaju na sva vrata koja su im dostupna. Da se informiraju o svojim pravima, da poštuju neke obaveze koje imaju i da ne odustaju lako.“
-Tena
Cijelu spikaonicu možete pogledati ovdje.
Ostale spikaonice možete pogledati ovdje.
Opći cilj projekta je osvještavanje mladih o položaju osoba s manje mogućnosti i osnaživanje mladih za podršku osobama s manje mogućnosti.
Projekt „Solidarne spikaonice“ provodi grupa mladih (žena), uz financijsku podršku Agencije za mobilnost i programe Europske unije kroz program EuropeanSolidarityCorpss. Projekt provodimo u sklopu našeg programa #Zajedno.
Izvor teksta: Anđela Balić